وبلاگ

تکنولوژی H.265 در دوربین مدار بسته

تکنولوژی H.265 در دوربین مدار بسته

به خاطر دارید که در گذشته دوربین مداربسته ویدیوهایی با کیفیت بسیار پایین ارائه می‌داد و در مدت زمان خیلی کم حافظه‌اش به اتمام می‌رسید؟ با ورود تکنولوژی H.265 این مشکل برای همیشه رفع شد. در این مقاله از مجموعه مقالات فروشگاه اینترنتی هوبانو  قصد داریم به توضیح کامل تکنولوژی H.265 در دوربین مدار بسته و مزایای آن بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

تکنولوژی H.265 در دوربین مدار بسته چیست؟

تکنولوژی H.265 توسط هایک ویژن ابداع شده و یک الگوریتم بسیار هوشمند است که می‌تواند با فشرده سازی ویدیو و در عین حال حفظ کیفیت بالای آن، ویدیویی با حجم پایین ارائه دهد. اصطلاح HEVC مخفف High Efficiency Video Coding است و به آن H.265 گفته می‌شود. عدد آن معنای خاصی ندارد. این ویژگی می‌تواند فایل ویدیویی را تا حد ممکن فشرده کند و با بهترین کیفیت تحویل دهد.

قابلیت تکنولوژی H.265  چیست؟

 به عنوان مثال یک فایل ویدیویی ۱ دقیقه‌ ‌ای فشرده نشده می‌تواند ۷ گیگابایت فضا را اشغال کند و دو ساعت فیلم حدود به ۸۴۰ گیگ فضا برای ذخیره سازی نیاز دارد؛ همین مساله تکنولوژی H.265 را به قابلیتی بسیار مهم و ضروری تبدیل کرده است.

دوربین‌های  H.265 چگونه کار می‌کند؟

دوربین‌های H.265 ابتدا تصاویر خام را طبق تنظیماتی که شما تعیین کردید، ثبت می‌کنند و سپس پردازش تصاویر آن‌ها را با استاندارد فشرده سازی H.265 کدگذاری می‌کند.

چرا باید دوربین‌های مدار بسته با تکنولوژی H.265 را انتخاب کنم؟

ابداع دوربین‌های مدار بسته H.265 درهای جدیدی را در حوزه امنیت باز کرده است که در ادامه به چرایی این سوال پاسخ می‌دهیم.

دوربین‌های مدار بسته H.265  مصرف پهنای باند و فضای اشغال شده را کاهش می‌دهد

دوربین‌های مدار بسته H.265 نسبت به دوربین‌های مدار بسته H.264 نرخ بیت پایین‌تری دارند و کیفیت آن‌ها به همان اندازه است که این به لطف کدنویسی فشرده سازی این تکنولوژی می‌باشد. طبق محاسبه گر پهنای باند دوربین CCTV و فرمول محاسبه ذخیره سازی، نرخ بیت پایین تر نیاز به پهنای باند و ظرفیت ذخیره سازی پایین تری دارد.

بنابراین دوربین‌های مدار بسته H.265 شبکه‌ای می‌تواند مصرف پهنای باند و میزان هارد دیسک را تا ۵۰ درصد یا بیشتر کاهش می‌دهد. بنابراین دیگر لازم نیست نگران باشید که دوربین مدار بسته شما سرعت شبکه را کند یا نیاز به فضای ذخیره سازی بالایی داشته باشد.

 تکنولوژی H.265 کیفیت تصاویر زنده را افزایش می‌دهد

از آنجایی که دوربین‌های مداربسته H.265 پهنای باند کمتری نیاز دارند، تصاویری که به صورت زنده ارائه می‌دهند کیفیت بالایی داشته و شما می‌توانید با شفافیت و کیفیت بالا تصاویر زنده را از طریق گوشی هوشمند خود مشاهده کنید. به عنوان مثال شما حتی می‌توانید ویدیوها را با کیفیت ۴K به صورت استریم و زنده تماشا کنید بدون اینکه تصاویر قطع یا پارازیت دار شوند.

دوربین‌های مدار بسته H.265 کیفیت عکس بهتری را ارائه می‌دهند

همانطور که اشاره شد، دوربین‌های مدار بسته H.265 اطلاعات را با روش CTUs فشرده می‌کنند که سایز آن از ۴*۴ تا ۶۴*۶۴ متغیر است. اما دوربین‌های مدار بسته H.265 تا سایز ۱۶*۱۶ قابلیت فشرده سازی دارند و این یعنی می‌تواند هنگام فشرده سازی ویدیوهای ۴K اطلاعات دقیق تری را ارائه دهد.

دوربین‌های مدار بسته H.265 زمان ضبط بیشتری دارند

دوربین‌های مدار بسته H.265 می‌تواند حجم اشغال شده در هارد دیسک را تا ۵۰ الی ۶۰ درصد کاهش دهند که این یعنی شما فایل‌های ضبط شده با حجم بسیار کمتری دریافت می‌کنید. فرقی نمی‌کند که ویدیو را بر روی حافظه SD ذخیره می‌کنید یا NVR، دوربین‌های مدار بسته H.265 در هر صورت می‌تواند زمان ضبط بیشتری را ارائه دهد.

دوربین‌های مدار بسته H.265 چندین گزینه برای پخش زنده در اختیار شما قرار می‌دهند

یکی دیگر از مزایای دوربین‌های مدار بسته H.265 این است که می‌توانند با رزولوشن‌های مختلفی تصویر را ارائه دهند. این نوع دوربین از حداکثر کیفیت یعنی ۸k  و Ultra HD نیز پیشتیبانی می‌کند. اگر سرعت شبکه یا فضای ذخیره سازی به شما امکان استفاده از چنین کیفیتی را نمی‌دهد، شما می‌توانید گزینه sub-stream را انتخاب کنید که می‌تواند تصاویری با کیفیت ۱۴۴۰P یا ۱۰۸۰P به شما ارائه دهد.

تفاوت دوربین‌های مدار بسته H.265 با دوربین‌های مدار بسته H.264 چیست؟

دوربین‌های مدار بسته H.265 نسبت به دوربین‌های مدار بسته H.264 نرخ فشرده سازی بالاتری دارند. در سطح کیفیت مشابه، دوربین‌های مدار بسته H.265 مصرف پهنای باند شبکه را تا ۵۰ درصد کاهش داده و سرعت استریم را افزایش می‌دهند. با توجه به نرخ بیت پایین‌تر دوربین‌های مدار بسته H.265، این دوربین می‌تواند فایل‌های ویدیویی را با نصف سایز ویدیوهای دوربین‌های مدار بسته H.264 فشرده کند؛ در حالی که کیفیت به همان اندازه است. علاوه بر این، زمان ضبط ویدیو در دوربین‌های مدار بسته H.265 بیشتر است. کیفیت تصویر در دوربین‌های مدار بسته H.265 بیشتر بوده و می‌تواند تصاویری با کیفیت ۸k و ultra HD ارائه دهد؛ در حالی که حداکثر کیفیت قابل ارائه توسط دوربین‌های مدار بسته H.264  ۱۰۸۰p و ۴K می‌باشد.

جمع بندی نهایی

دوربین‌های مدار بسته H.265 این روزها توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است. بخصوص در مشاغل و مکان‌هایی که نیاز به گرفتن ویدیو پخش زنده با کیفیت ۴k و بالاتر وجود دارد. طبیعتا دوربین‌های مدار بسته H.265 راه‌ موثرتری را برای پخش زنده تصاویر ارائه می‌دهند و از طرفی دیگر مصرف پهنای باند آن‌ها بسیار کم است. شما با استفاده از دوربین‌های مدار بسته H.265 می‌توانید تصاویری با بالاترین کیفیت و حجم بسیار کم را به‌دست آورید. همچنین باید اشاره کرد که از آنجایی که این نوع دوربین‌ها تصاویر بسیار باکیفیتی را ارائه می دهند، هزینه آن‌ها نسبت به سایر دوربین‌ها مدار بسته بیشتر است که هنگام خرید دوربین‌های مدار بسته H.265 باید به ان توجه ویژه ای داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید