وبلاگ

هوش مصنوعی در دوربین مداربسته

هوش مصنوعی در دوربین مداربسته

هوش مصنوعی در دوربین مدار بسته باعث میشود دوربین مجهز به سنسورهای حساسی شود که چهره انسان، حیوانات خانگی، اشیای ثابت و متحرک یا حتی اصوات تولیدی محیط را مانند انسان شناسایی کند. تمامی عملکردها در این دوربین ها به صورت کامپیوتری انجام می شود. هوش مصنوعی در دوربین مدار بسته  حجم بسیار زیادی از اطلاعات را مورد پردازش قرار می دهد. روند کار به این صورت است که هرچه سوژه مورد نظر دارای جزئیات بیشتری باشد، این اطلاعات به صورت ریزتر و دقیق تری برای دستگاه قابل تشخیص خواهد بود.

هدف ازهوش مصنوعی چیست؟

هدف از استفاده ازهوش مصنوعی،  تولید ماشین های هوشمندی است که در انجام امور از هوش انسانی بهره مند شوند. به عبارت دیگر هوش مصنوعی نوعی شبیه سازی هوش انسانی برای کامپیوتر است تا بتواند کارهایی که انسان انجام می دهد را بدون حضور کنترل انسان، خود با کیفیتی نزدیک به انسان انجام دهد. تجهیزات رایانه ای که بر مبنای هوش مصنوعی طراحی و تولید می شوند به گونه ای طراحی می گردند که بتوانند مانند انسان فکر کنند و توانایی تقلید از رفتار انسان را داشته باشند. مثلا شما می‌توانید با آن به راحتی صحبت کرده و موقعیتی خاص را از او طلب کنید تا فیلم ویدیویی که درباره آن ضبط کرده است را به شما نشان دهد.

مزایای هوش مصنوعی در دوربین های مداربسته

سیستم های امنیتی زمانی کارسازهستند که یا اتفاقی بیافتد و یا اینکه حرکت مشکوکی از کسی سربزند اما با ورود هوش مصنوعی علاوه بر تشخیص اتفاقات و تهدیدات، قادر به پیش‌بینی یک اتفاق، قبل از وقوع حادثه نیز خواهیم بود. برای مثال وجود هوش مصنوعی در دوربین مدار بسته در اماکنی مثل فرودگاه باعث میشود موردهای غیر مجاز به راحتی شناسایی و مورد پیگرد تیم امنیتی قرار بگیرد. این امکان، رفتار مشکوک افراد را قبل از ارتکاب جرم پیش بینی و گزارش می دهد.

هوش مصنوعی

دوربین هایی که به هوش مصنوعی مجهز هستند وقایا را بدون تبعیض نژادی و ملی و قومیتی ثبت و ضبط میکنند. برای این دوربین ها فرق نمیکند که فردی سیاه پوست است یا سفید پوست، کرد است یا لر، ترک است یا فارس، غریبه است یا آشنا، این دوربین واقعیت را ضبط و تحویل کاربر می دهد.

مزیت برتر هوش مصنوعی در دوربین مدار بسته کاهش جرائم و بزهکاری، به دلیل عدم کتمان تصاویر صحنه وقوع حوادث است. این دیتاها به قدری واضح وگویا هستند که نمیتوان آنها را انکار کرد یا از آنها فرار کرد.

هوش مصنوعی در دوربین مدار بسته باعث میشود در کمترین زمان ممکن، با درصد خطای بسیار پایین و ضریب دقت فراوان به اطلاعات مهم از سیستم امنیتی دست پیدا کنیم. در دستگاههای قدیم این فعالیتها بر عهده خود شخص بود و امکان خطای بیشتری در تشخیص واقعیت بود ولی امروزه وجود این امکان، احتمال خطا را به صفر رسانده است.

یکی دیگر از محاسن هوش مصنوعی در دوربین مداربسته کمتر کردن پهنای باند و ذخیره سازی بهینه تصاویر است. ما برای کاربردی بودن سیستم میتوانیم برنامه ای را برای سیتم تعریف کنیم که مثلا چهره ی خاصی را شناسایی کند یا با رویت فلان شماره پلاک  برای کاربر اعلان هوشمندانه ارسال نماید. و یا اینکه با ذخیره سازی تصاویری خاص، دیتا بیس سیستم را مجهز نماید.

 برای نظارت امنیتی یک مکان، معمولا آن محوطه را به دوربین مدار بسته، سنسور، آلارم وغیره تجهیز میکنند. وجود این تجهیزات برای پوشش  امنیتی محیط لازم است. این بدان معنی است که برای تسلط کامل برمحیط با حجم بالایی از اطلاعات کار میشود. اینجاست که برای اینکه این ترافیک از اطلاعات ساماندهی شود باید به یک برنامه پیشرفته  تکیه داشته باشیم. دوربین مبتنی بر هوش مصنوعی مدیریت محکمی بردیتاها داشته و نمیگذارد هیچ موردی از دیده پنهان بماند.

با وجود دوربینهای مدار بسته پیشرفته ای که در بازار موجود است، هنوز هم مواردی هست که به علت کیفیت نامطلوب تصویر قابل شناسایی نمیشوند .همه این دوربین ها به نور مساعد نیاز دارند که رزولوشن بالای کیفیت تصویر خود را نشان دهند. اما در دوربین هایی که مجهز به سیستم هوش مصنوعی میباشند بصورت خودکار با تنظیم منابع نور موجود در تصویر و پخش یکنواخت نور در محیط این مشکل حل شده است. این دوربین ها در روشنایی های نامساعد با نور یکنواختی که ایجاد میکنند، تصاویر با کیفیت و واضحی را ضبط میکنند.

سخن آخر

فروشگاه اینترنتی هو بانو نمایندگی رسمی محصولات مدار بسته در ایران با ارائه محصولات مدار بسته روز دنیا با جدید ترین تکنولوژی های روز و همچنین استفاده از کارشناسان حرفه‌ای، آماده است تا نیاز مختلف مشتریان خود را با مناسب ترین پیشنهاد محصول و قیمت پوشش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید