حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

Dual stream در دوربین مدار بسته چیست؟

Dual stream در دوربین مدار بسته

معنای لغوی Dual Stream به معنای جریان جاری آب رودخانه است. جاری بودن جریان به اطلاعات تصویر اشاره می‌کند چرا که این اطلاعات در دوربین های مدار بسته به صورت دائمی ارسال، دریافت و پردازش می شود. در سیستم دوربین‌های مدار بسته، سیگنال های صوتی و تصویری آنالوگ، به سیگنال های صوتی و تصویری دیجیتال برای انتقال در شبکه تبدیل می شوند که به آن‌ها استریم گفته می شود.  این امکان در دوربین مدار بسته به معنای استفاده از دو مسیر متفاوت تصویر است. یکی از استریم ها می تواند فیلم با کیفیت بالا ضبط کرده و استریم دیگر می تواند پخش زنده با وضوح پایین تر تولید کند.در ادامه این مطلب از وب سایت خرید دوربین مداربسته هوبانو ، با  Dual stream در دوربین مدار بسته آشنا خواهیم شد .

Dual stream در دوربین مدار بسته

Dual streamدوربین های تحت شبکه همگی دارای قابلیت Dual stream یا ۲ جریانه هستند. هر یک از خروجی های تصویر می تواند دارای کیفیت متفاوتی باشد. مثلا این ویژگی در دستگاه‌ها و دوربین های پیشرفته هایک ویژن باعث می شود چندین تصویر متفاوت به صورت همزمان برای کاربری های متفاوت تولید شود. در این تجهیزات یکی از جریان‌ها می تواند فیلم ویدیویی با کیفیت بالا برای ضبط در مانیتور اصلی باشد، در حالی که جریان دیگر می تواند با رزولوشن پایین تر برای نمایش زنده تصاویر بکار برده شود.بطور کلی Dual Stream امتیاز ویژه‌ای در انتقال تصویر دوربین ها به حساب می آید، حتی برخی دوربین ها دارای توانایی ایجاد استریم سوم هم هستند، که در تعداد بالای دوربین ها و مواردی که با محدودیت پهنای باند در انتقال تصویر مواجه هستیم، بسیار کاربردی‌تر می‌تواند باشد.

Dual Stream در دوربین مداربسته چگونه کار می‌کند؟

در دوربین مداربسته، هر فریم تصویر دارای رزولوشن خاصی است. استریم  در واقع جریان یا جریانهای ویدئویی با رزولوشن خاص خود است.  زمانی که فقط یک استریم داریم دستگاه ضبط کننده یا دوربین مدار بسته در حالت عادی تنها یک شکل تصویر را دریافت و ارسال می کند. این تصاویر برای نمایش، کیفیت خوبی ندارند. اگر از همین دیتا برای انتقال تصویر در شبکه اینترنتی استفاده کنیم، پهنای باند بسیار بالایی از اینترنت را اشغال می کند. به منظور رفع مشکل  مختل سازی شبکه، دستگاه های مداربسته  را به صورت Dual Stream طراحی می کنند. در این حالت برای دو کاربرد مختلف، دو تصویر با اندازه ها و کیفیت‌های متفاوت ساخته می شود. تصویر اصلی یا Main stream بطور مستقیم به دستگاه متصل شده ارسال می شود. یک تصویر کوچکتر و کم ظرفیت تر به نام sub stream هم برای  انتقال تصویر ارسال می شود.

چرا Dual Stream در دوربین مداربسته لازم است؟

زمانی که تصویر دردوربین تحت شبکه یا دستگاه DVR  تولید می شود، باید بتوان در دستگاههای دیگر نیز مورد استفاده قرار داد. گاها لازم می‌شود تصاویری را ضبط کنیم و یا به صورت کلاینت در گوشی خود یا اماکن مختلف دیگر مشاهده کنیم. زمانی به مشکل می‌خوریم  که تعداد زیادی از دیواس‌های دیگر می‌خواهند به دوربین یا دستگاه ضبط کننده وصل شده و تصاویر را آنالیز کنند. اگر دستگاه بخواهد چند تصویر یا Stream را با کیفیت بالا به تمام کلاینت ها بفرستد، باید قدرت پردازش بسیار بالایی داشته باشد. از طرفی شبکه باند با مشکل بزرگی مواجه می‌شود که هزینه دستگاه را بالا برده و تولید آن را غیر اقتصادی می کند. اینجاست که با طراحی Dual Stream  در دوربین مدار بسته یک تصویر برای پخش زنده که با بالاترین روزولشن و دیگری برای پخش کلاینت که با کیفیت و حجم پایین تر، مشکل را برطرف می‌کند.

مزایای داشتن دو استریم در دوربین مدار بسته:

  • اگر میخواهید تصاویر دوربین مدار بسته خود را در گوشی همراه خود مشاهده کنید، سرعت اینترنت کند باشد تصویر با کیفیت پایین و به صورت روان پخش می شود ولی اگر اینترنت پرسرعت باشد، استریم اصلی وارد عمل شده و فیلم با کیفیت HD  پخش خواهد شد.Dual Stream در دوربین مدار بسته به شما امکان می دهد دو استریم را از یک دوربین آنالوگ یا IP با رزولوشن های مختلف دریافت و نگهداری کنید.
  • مزیت مهم Dual Stream این است که بار CPU را در سرور، کاهش می دهد. با این امکان می‌شود، تعداد دوربین ها را در هر سرور افزایش داد بدون اینکه نیازی به ارتقا سخت افزار وجود داشته باشد. همچنین، در وقت و هزینه‌تان صرفه جویی می شود.
  • دوربین های IPکه تعداد استریم زیادتری مثل Triple Stream ، دارند، می توانند به طور همزمان سه جریان ویدئویی مختلف داشته باشند. به زبان ساده‌تر کاربر می‌تواند به طور همزمان تصاویر را در سه گیرنده یا دستگاه مختلف(مانیتور اصلی، تلفن همراه، لپ تاپ و …) مشاهده نمایند.
  • باDual Stream در دوربین مدار بسته، از دو استریم مختلف دوربین IP، NVR یا DVR بهره مند می‌شوید که یکی از استریم ها می تواند فیلم با کیفیت بالا ضبط کند و استریم دیگر می تواند پخش زنده با وضوح پایین تر تولید کند.
  • قابلیت دوال استریم، شما را قادر می سازد تا از دو استریم مختلف در دوربین IP استفاده کنید تا بتوانید از راه دور، دوربین های بیشتری را مشاهده کنیدکه، پهنای باند و CPU کمتری استفاده می کنند.
  • با اینکه کیفیت تصویر در انتقال تصویر، از کیفیت تصویر اصلی دستگاه پایین‌تر است، اما نرخ فریم و رزولوشن به صورت جداگانه، قابل تنظیم است.
  • با فعال کردن دوال استریم، شما قادر به پردازش کافی ۱۶ دوربین با وضوح ۲MP تنها با استفاده از Intel Core i3-3240 و یک ایستگاه دیگر از راه دور، با مشخصات مشابه خواهید بود. تعدادی از دوربین‌ها مجهز به پردازنده دوال استریم داخلی (آنبورد) هستندکه نه تنها نیاز CPU به شدت کاهش می یابد، بلکه میشود این پیکربندی را با ۲۵FPS پایدار نیز اجرا کرد.
  • دوال استریم همچنین می تواند پهنای باند شبکه را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. بایگانی ویدئو نیز در Main Stream انجام می شود تا از نظر افت کیفیت تصویر، مشکلی پیش نیاید.

و در آخر:

اگر می‌خواهید، پهنای باند خروجی را بدون ایجاد خطر در کیفیت ضبط مستقیم فیلم محدود کنید، از استودیو معماری فراز کمک بگیرید. این فروشگاه کنار شماست که انتخاب از برترینها را  برای شما رقم بزند.

namgostaran
درباره ما
ارسال دیدگاه
ارتباط با ما
تهران - خیابان جمهوری، پل حافظ، مسیر اختصاصی مجتمع الکترونیکی امجد، ساختمان الکترونیک امجد، پلاک ۶۴۰، طبقه همکف، واحد ۲۲
021-66752893
info@hoobano.com
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X