وبلاگ

دوربین مداربسته AHD

دوربین مداربسته AHD چیست؟

AHD‌ از روش های تقریبا جدید برای انتقال تصاویر Full HD در سیستم های نظارت تصویری است. دوربین ها و دستگاه های ضبط AHD از کابل کواکسیال برای انتقال تصاویر با رزولوشن بالا ۷۲۰p و ۱۰۸۰p استفاده می کنند. تصاویر AHD از طریق کابلِ کواکسیالِ با کیفیت تا ۵۰۰ متر نیز قابلیت انتقال دارد.در این مطلب، مروری بر این سوال خواهیم داشت که دوربین مداربسته AHD چیست؟

دوربین مداربسته AHD چیست؟

دوربین مداربسته

AHD مخفف دوربین های Analogue High Definition‌ است و به دوربین های آنالوگ با رزولوشن بالا اشاره دارد. در دوربین های AHD‌ انتقال تصاویر به صورت آنالوگ انجام می گیرد اما وضوح تصویر به مراتب از انواع سنتی دوربین آنالوگ بالاتر است. با استفاده از دوربین های AHD، تصاویر با وضوح پیکسل کافی، بدون تأخیر و در مسافت های طولانی انتقال می یابد. از مزیت های بالقوه دوربین مداربسته AHD هزینه ی پایین تر این محصول در مقایسه با انواع IP‌ دوربین مداربسته است.

مزیت های دوربین ‌مداربسته AHD

دوربین های AHD برای اتصال به دستگاه های DVR‌ از کابل کواکسیال استفاده می کنند؛ این کابل مشابه با کابل قدیمی مورد استفاده در دوربین های مداربسته آنالوگ است و به طور معمول از نوع کابل کواکسیال RG59 و RG6 به شمار می رود. به همین دلیل، سیستم های آنالوگ قدیمی را به راحتی و بدون دردسر می توان با دستگاه های ضبط و دوربین های AHD تعویض کرد.

یکی از مشکلات اساسی در دوربین های قدیمی آنالوگ، رزولوشن پایین تصویر بود که در دوربین های AHD این مشکل برطرف شده است. در دوربین های سنتی آنالوگ، کیفیت به صورت خطی (TVL) می بود اما در دوربین های AHD، کیفیت به صورت HD و براساس واحد مگاپیکسل محاسبه می شود. از سوی دیگر، نویزپذیری تصاویر دوربین AHD نیز به نسبت دوربین های قدیمی آنالوگ بهبود یافته است و تصاویر با نویز کم تری انتقال می یابند.

دوربین های مداربسته AHD‌ می توانند تصاویر را با رزولوشن ۱۰۸۰p (1920 × ۱۰۸۰) و به صورت فشرده نشده با انواع کابل کواکسیالِ استاندارد انتقال دهند. این فرمت غیرفشرده حتی از دوربین های شبکه و HD-SDI نیز برد طولانی تری را پشتیبانی می کند و مشکلات شایع در دوربین های IP‌ مثل پهنای باند و تأخیر را هم در پی نخواهد داشت. علاوه بر این، تصاویر زنده ی دوربین های AHD‌ نیز به دلیل فشرده نشدن از کیفیت بسیار خوبی برخوردار می باشند.

همچنین، در دوربین های مداربسته AHD، انتقال صوت و تصویر و کنترلِ حرکتِ دوربین، از طریق یک کابل کواکسیال انجام می گیرد و برای هر کدام از این موارد به کابل جداگانه ای نیاز نخواهد بود.

نکته حائز اهمیت دیگر، ایمن بودن سیگنال های انتقال یافته دوربین AHD در برابر تداخل های الکترومغناطیسی خارجی است.

تقریبا از هر نظر که بررسی کنید دوربین های آنالوگ اچ دی در مقایسه با نسلِ سنتیِ دوربین های آنالوگ کیفیت بالاتری دارند و برای جایگزین کردنِ دوربین های قدیمی انتخابی کاملا مناسب و مقرون به صرفه محسوب می شوند.

البته توجه داشته باشید که دوربین های AHD‌ را نمی توان به دستگاه های ضبط معمولی وصل کرد و باید DVR شما هم به این فناوری مجهز باشد. تنها دستگاه های ضبط هیبرید، این قابلیت را دارند که هم دوربین های AHD‌ و هم دوربین های IP‌ به آن‌ها وصل شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید