وبلاگ

راهنمای خرید دزدگیر اماکن و منزل

راهنمای خرید دزدگیر اماکن و منزل

خرید دزدگیر اماکن و منزل

حفظ امنیت در محل سکونت و کسب و کار بسیار مهم است. برای کنترل و جلوگیری از سرقت و ایجاد ایمنی، به سیستم‌های دزدگیر اماکن نیاز دارید.

در گذشته انتخاب دزدگیر مناسب محدود به چند نمونه می‌شد، اما امروزه دزدگیرها در مدل‌ها و با امکانات گوناگون در دسترس هستند.

کدام سیستم دزدگیر را بخریم؟

برای خرید یک دزدگیر خوب، لازم است با انواع سیستم‌های ایمنی آشنا باشید و سطح امنیت مورد نیاز را در نظر بگیرید.

دزدگیرها ممکن است با سیم، بدون سیم، یا ترکیبی از هر دو باشند.

دزدگیرهای با سیم ارزان‌تر هستند اما به نصب و سیم‌کشی نیاز دارند؛ سیم‌کشی ممکن است سخت و دردسرآفرین شود و خود هزینه در پی بیاورد. از محاسن دزدگیرهای سیمی عدم احتیاج به باتری است.

نصب‌ دزدگیرهای بدون سیم آسان‌ است و خودتان هم می‌توانید آن را در مکان‌های مختلف راه‌اندازی کنید. اگر منزل خود را هر چند سال عوض می‌کنید، دزدگیرهای بدون سیم را برای خرید انتخاب کنید. به مدل‌های بدون سیم به راحتی می‌توان حسگر اضافه کرد.

دزدگیر هوشمند از نمونه‌ دزدگیرهای بدون سیم است که توسط گوشی‌های هوشمند قابلیت ارتباط و کنترل از راه دور دارد. در نظر داشته باشید که مدل‌های بدون سیم برای تأمین انرژی به باتری نیاز دارند.

براساس شیوه اخطار هم می‌توان دزدگیرها را به دو دسته آژیرزننده و تماس‌گیرنده، یا ترکیبی از هر دو، تقسیم کرد.

دزدگیرهای آژیر‌زننده یا آژیری در صورت به کار افتادن سنسورها زنگ هشدار را به صدا در می‌آورند.

دزدگیرهای تماس‌گیرنده، از سوی دیگر، با تشخیص مورد مشکوک اقدام به تماس با شماره‌های ذخیره شده درحافظه می‌کنند. دزدگیرهای تماس‌گیرنده یا از نوع دزدگیر خط ثابت یا از نوع دزدگیر سیم‌کارتی هستند، که هر کدام مزایا و معایب خود را دارد. از مزایای دزدگیر خط ثابت می‌توان گفت که به شبکه تلفن همراه وابسته نیست و در معرض آنتن‌دهیِ بد قرار ندارد.

مزیت دزدگیر سیم‌کارتی نیز در این است که نسبت به قطع خط تلفن ایمن است و قابلیت هشدار از طریق پیامک را دارد.

نوع دیگری از دزدگیر نیز وجود دارد که به نام خانه هوشمند شناخته می‌شوند. این نمونه از دزدگیرها از یک سیستم‌ مرکزی وایرلس تشکیل شده‌اند که از انواع ماژول‌ها، سنسورها و ابزارهای جانبی، برای جلوگیری، اخطار و به دام انداختن سارقان استفاده می‌کنند.

این سیستم‌ امنیتی می‌تواند برای زون‌هایِ خاص امنیتِ ویژه ایجاد کند. زون‌ها مناطقی هستند که یک یا چند سنسور به آن‌ها اختصاص داده شده است. برای مثال ممکن است در این سیستم‌ها برای بازدارنگی از خروج سارقان درب‌های یک ناحیه به شوک برقی مجهز شده باشند. با این سیستم دزدگیر می‌توانید زمانی که دور از خانه هستید دوربین‌های مداربسته را چک کنید، چراغ‌ها را خاموش یا روشن کنید، و یا از طریق هشدارها از اتفاقاتی که در خانه می‌افتد با خبر شوید. هزینه‌ی راه‌اندازی سیستم خانه هوشمند گران‌تر از سایر دزدگیرهای معمولی است.

 

سیستم‌های امنیتی به طور کلی از چشمی‌ها یا همان حسگرها و یک کنترل پنل، که رابط میان کاربر و دزدگیر است، تشکیل شده‌اند.

برای خرید دزدگیر اماکن بهتر است با انواع حسگرها هم کمی بیشتر آشنا باشید. حسگرها مهم‌ترین بخش یک سیستم امنیتی محسوب می‌شوند. برای مقابله با روش‌هایِ ورود مجرمانه و رویداد‌هایِ ناگهانیِ آسیب‌زا، سیستم‌های امنیتی باید به انواع حسگرها تجهیز شده باشند.

فهرستی از برخی از انواع حسگرهای پر کاربرد در زیر قرار داده شده است:

  • حسگر حرکتی
  • حسگر لرزشی
  • حسگر خطی
  • حسگر تابشی
  • حسگر حساس به ضربه
  • حسگر شکسته شدن شیشه
  • حسگر دود
  • حسگر نشت آب
  • حسگر نشت گاز

دیدگاهتان را بنویسید