وبلاگ

سنسور PIR چیست؟

سنسور PIR

Passive Infrared Sensor مختصر به سنسور PIR، یک سنسور الکترونیکی حساس به مادون قرمز انتشار یافته از اجسام مختلف است. این فناوری از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه می باشد و به عنوان سیستم ضد سرقت و همانند دزدگیر اماکن استفاده می شود. این سنسورها اجسام متحرک دارای حرارت را شناسایی می کنند و هیچ گونه اشعه ای به محیط منتشر نمی کنند و تنها از طریق جذب اشعه مادون قرمز اشیا متحرک کار میکند. در ادامه با عملکرد این سیستم بیشتر آشنا می شوید.

نحوه ی عملکرد سنسور PIR

این سنسور به حرارت اجسام حساس است و اجسام دارای حرارت بالای صفر درجه را شناسایی میکند. شما می توانید واکنش سنسور را بنابر کاربرد مورد نظر خود تنظیم کنید که ممکن است برای مثال در صورت تحریک، چراغ ها را روشن کند، اقدام به ضبط کند یا آژیر بزند. حتی می توانید بازه ی زمانی مورد نیاز خود را برای آن تعریف کنید. سنسور PIR دارای دو عدد پتانسیومتر است که با کم و زیاد کردن میزان حساسیت پتانسیومترها، می توانید میزان حساسیت سنسور را به حرکات ریز تنظیم نمایید. ناگفته نماند در صورتی که سنسور نزدیک پنجره نصب شود، نیازی به نگرانی در رابطه با نور تابیده شده از بیرون به داخل نیست زیرا سنسور تشخیص حرکت PIR آن را میشناسد و اختلالی ایجاد نمیکند.

اجزای سنسور PIR

  • دارای لنز حساس به به اشعه ی مادون قرمز
  • مدار الکترونیکی برای اندازگیری تغییرات ولتاژ در یک بازه ی زمانی

لنز حساس به نور مادون قرمز، امواج را از محیط دریافت کرده و آن را به سیگنال الکتریکی تبدیل میکند، سپس مدار الکترونیکی، تغییرات ولتاژ را شناسایی کرده و واکنش تعیین شده را اعمال می کند.

بهترین مکان نصب دوربین مداربسته مجهز به سنسور PIR

بهترین مکان برای نصب این سیستم، مکانی با دید باز است. نباید این سیستم در اماکن شلوغ باشد یا موانع زیادی در میدان دید دوربین وجود داشته باشند. توجه داشته باشید که این دوربین ها نباید در کنار سیستم های تهویه و محل خروج هوای گرم و سرد قرار بگیرند، زیرا این عوامل در عملکرد سنسورهای PIR اختلال ایجاد می کنند. حتما برای کارایی بهتر، از سیستم دید در شب در کنار سنسور PIR استفاده کنید و توصیه میکنیم برای نصب از متخصص کمک بگیرید.

حسگر PIR

مزایای استفاده از دوربین مجهز به سنسور PIR

  • هزینه ی مقرون به صرفه: شاید ابتدا بنظر برسد که تهیه این فناوری نیازمند هزینه ی بالا می باشد اما باید بگوییم که اشتباه می کنید. با کمی محاسبه و تحلیل می توانید دریابید که تامین این سیستم از هزینه های احتمالی محتمل در آینده جلوگیری میکند در غیر این صورت مجبور به استخدام نگهبان ۲۴ ساعته خواهید بود که به خودی خود هزینه بر است.
  • نظارت دقیق تر: یک سیستم با این امکانات، دقت بالاتری نسبت به یک انسان دارد و می تواند بدون لحظه ای غفلت امنیت کافی را برقرار کند.
  • نظارت دائمی: این سیستم امنیتی می تواند تمام وقت به نظارت بپردازد و امنیت کافی را در محیط ایجاد کند. در حالی که نیروی انسانی هیچ گاه نمی تواند تمام ۲۴ ساعت بدون لحظه ای استراحت به نظارت بپردازد.

نکات مهم پیش از استفاده از سنسور PIR

برای جلوگیری از هشدارهای اشتباه سنسور بهتر است قبل از نصب، از متخصص در رابطه با مکان درست و تنظیمات لازم کمک بگیرید. سنسورهای PIR به حرکت حیوانات از جمله سگ ها و گربه ها نیز حساسیت نشان میدهند، بنابراین بهتر است این مورد را در رابطه با مکان نصب این سیستم، در نظر بگیرید.

ودر نهایت

فروشگاه اینترنتی هو بانو ارائه دهنده انواع دوربین ها و سیستم های امنیتی، با سالها تجربه در امر فروش انواع مارکهای معتبر دوربین های مجهز به سنسور PIR، آمادگی خود را جهت مشاوره و فروش محصولات، با منصفانه ترین قیمتها اعلام میدارد. جهت استعلام و خرید سیستم ها، با بخش فروش ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید