وبلاگ

علت بوق زدن دستگاه DVR

علت بوق زدن دستگاه DVR

اگر نصاب دستگاه DVR یا NVR هستنید، حتما پس از روشن کردن دوربین، صدای بوق دستگاه را شنیده اید و چگونگی قطع آن برای شما سوال شده است. برای قطع کردن این بوق، راه حل های مختلفی وجود دارد که در ادامه، به رایج ترین مشکلات اشاره کرده و راهکار هر کدام را بیان خواهیم کرد. با خواندن این مقاله می توانید خودتان قبل از اینکه به تعمیرکار مراجعه کنید، علت هر نوع صدای احتمالی را متوجه شده و روش قطع کردن صدای آن را بدانید.در ادامه این مطلب با دلایل علت بوق زدن دستگاه DVR  همراه ما باشید.

مهمترین علت بوق زدن دستگاه DVR  و راه حل قطع کردن صدای آنها

۱ – عدم تنظیم یا خراب بودن هارددیسک

در صورتی که هنگام راه اندازی دوربین مداربسته صدای بوق ممتدی از دستگاه دی وی آر شنیدید ممکن است مشکل عدم تنظیم هارددیسک باشد. در صورتی که هارد یا هارد های نصب شده روی آن،شل شده باشد یا به خوبی نصب نشده باشند یا اتصالات برق و ساتای هارد دچار مشکل شده باشد ممکن است دستگاه مکررا بوق بزند. خراب شدن هارددیسک در اثر استهلاک هم می تواند باعث بوق و عدم ذخیره فیلم شود. برای برطرف کردن بوق DVR، وارد تنظیمات دستگاه شده و تیک صدای بوق را بردارید.

۲- فعال بودن اکشن های مختلف

فعال بودن اکشن های مختلف می تواند علت بوق زدن در دستگاه دی وی آر شود. این اشکال خط می تواند مربوط به عملکرهایی باشد که ما خودمان در تنظیمات دستگاه فعال کرده ایم. اگر علت بوق زدن مربوط به این گزینه باشد، برای قطع کردن صدای بوق وارد تنظیمات شده و تیک موارد غیر ضروری را غیر فعال کنید.

۳- استفاده از آی پی تکراری در دستگاه DVR است

چک کنید IP دستگاه DVR تکراری نباشد. در سیستم های مداربسته آنالوگ، در صورت یکسان بودن IP دستگاه  DVR با یک دستگاه دیگر، ای پی‌های مشترک در یک شبکه با هم تداخل پیدا کرده و باعث ایجاد صدای بوق می شوند. برای قطع شدن صدای بوق آی پی دستگاه DVR را عوض کنید.

۴- ایراد داشتن  فن دستگاه DVR

فن نقش خنک کننده را در دستگاه دارد. ممکن است علت بوق زدن دستگاه DVRمربوط به خرابی این قطعه باشد. با خرابی خنک‌کننده  دمای قطعات دستگاه داغ می‌شود. فن، هوا را در داخل دستگاه به گردش در می‌آورد و باعث خنک شدن قطعات موجود در دستگاه می شود. این قطعه ممکن است در اثر جا به جایی دستگاه از حالت فیکس خارج شود و یا قسمتی از پره های آن شکسته باشد. در صورت مواجهه با بوق ناشی از این مشکل، اقدام به تعویض فن نمایید.

۵- قطع شدن تصویر در دوربین مدار بسته

 در تنظیمات دستگاه گزینه‌ای وجود دارد که قطع شدن ضبط فیلم را به کاربر اطلاع می‌دهد. با فعال کردن قابلیت Buzzer در قسمت Video Loss در صورتی که تصویر دوربین قطع شود، دستگاه  DVR بوق می زند .اگر این قابلیت و بوق ناشی از آن برای شما آزار دهنده است با غیر فعال کردن این گزینه می توانید صدای دستگاه DVR را قطع کنید.

۶- تشخیص حرکت توسط دوربین های متصل به دستگاه

از دیگر دلایل بوق زدن دستگاه دی وی آر، فعال کردن گزینه اعلان در صورت تشخیص حرکت است. تشخیص ورود غیر مجاز به منطقه از پیش تعریف شده  که برای دستگاه تنظیم شده، تا در صورت ورود شی یا فرد به آن منطقه، شروع به بوق زدن کند. برای قطع شدن صدای بوق کافی است تیک این گزینه را بردارید. بعد از آن دستگاه  در صورت تشخیص حرکت دیگر بوق نمی‌زند.

۷- هشدارهای امنیت سایبری

وارد کردن رمز عبور یا نام کاربری اشتباه  به سیستم نظارتی و دوربین مداربسته، می تواند علت بوق زدن دستگاه DVR باشد. این صدا یکی از ضروری ترین صدای هشدار امنیتی است که باید فعال باشد. حال ممکن است خود فرد هم به دلیل فراموشی باعث به صدا در آوردن بوق هشدار شود.در واقع این صدای هشدار برای جلوگیری از هک شدن سیستم و ورود افراد ناشناس به آن است. جهت ایجاد یک پسورد قوی برای دوربین مداربسته بهتر است از اعداد و حروف کوچک و بزرگ استفاده کنید.

۸- وجود مشکلات ارتباطی در شبکه

یکی از دلایلی که دوربین مداربسته تصویری ذخیره نمی کند قطع شدن ارتباط  آن با شبکه است. بروز مشکل ارتباطی با شبکه در دستگاه ضبط کننده می تواند به دلیل اتصال کابل ها یا پورت ها هم باشد. هنگام بروز این مشکلات به احتمال قوی شما صدای بوق ممتدی را خواهید شنید .برای قطع شدن صدا لازم است هر کدام از موارد را چک و در صورت بروز مشکل اقدام به رفع آن کنید.

۹- وارد شدن ضربه به دستگاهdvr

اگر به دستگاه ضربه ای وارد شود و باعث خرابی در دستنگاه شود بوق دوربین به صدا در خواهد آمد. این گزینه برای مواردی که دوربین توسط سارقین از کار انداخته می شود، می تواند کارایی داشته باشد. به این ویژگی اصطلاحا Tamper Detection گفته می شود که فعال کردن گزینه Buzzer می تواند باعث بوق زدن دستگاه dvr گردد. برای قطع کردن صدای بوق لازم است وارد منوی دستگاه شده و سپس در قسمت Maintenance، تیک گزینه Buzzer را غیر فعال کنید.

۱۰- دلایل متفرقه و راه حل قطع صدا

  • اگر تنظیمات DVR را دستکاری کرده باشند ممکن است دستگاه  فیلم ضبط نکند و شروع به بوق زدن نماید. راهکار این است که دستگاه را به تنظیمات کارخانه برگردانید.
  • ممکن است هارد متصل شده به دستگاه در فرمت مناسب خود نباشد. برای رفع مشکل هارد را به وسیله خود دستگاه DVR فرمت کنید. حتیممکن است هارد دستگاه پر شده باشد و قادر به ذخیره فیلم نباشد در این حالت دستگاه را در حالت overwriting قرار دهید یا هارد دستگاه را یکبار پاک کنید.
  • وعلت آخر اینکه ممکن استگرد و خاک دستگاه را گرفته و به داغ شدن دستگاه منجر شود. برای رفع این مشکل نیز  گرد و خاک دستگاه را با بلوئر تمیز کنید و مواظب باشید به دستگاه آسیبی نرسد.

مراحل غیر فعال کردن بوق زدن دستگاه DVR

وارد تنظیمات دستگاه شده و از بخش Configuration وارد قسمت Exception شوید. تیک بخش Enable Event  Hint را برداشته و این قسمت را غیر فعال کنید.  سپس در قسمت Exception Type گزینه All را انتخاب کنید. در مرحله ی بعد تیک گزینه Audible Warning را غیر فعال کنید تا صدای بوق قطع شود. در مرحله آخر با کلیک کردن روی گزینه ی apply، تنظیمات را ذخیره کنید.

دیدگاهتان را بنویسید