وبلاگ

فناوری شمارش افراد در دوربین های مداربسته

فناوری شمارش افراد در دوربین های مداربسته

در سیستم های نظارتی شهری و تجاری، به دلایل گوناگون ممکن است احتیاج باشد که میزان دقیق رفت و آمدها محاسبه شود. از راهکارهای نوین برای شمارش نفرات در محیط های عمومی، استفاده از دوربین های مداربسته با قابلیت شمارش (people counting) است. آمارهای به دست آمده از این دوربین ها به شیوه های مختلف قابل استفاده می باشد و به مدیریت بهتر اماکن اداری و تجاری کمک شایانی می کند.در این مقاله، با فناوری شمارش افراد در دوربین های مداربسته آشنا خواهیم شد.

عملکرد ویژگی شمارش افراد دوربین مداربسته چگونه است؟

نحوه عملکرد تکنولوژی شمارش افراد به این صورت است که ابتدا دوربین در محلی مرتفع نصب می شود تا از دید کافی برخوردار باشد. آنگاه به کمک فناوری VCA دوربین می تواند تعداد افرادی که از یک خط فرضی عبور می کنند را شمارش نماید. سپس، اطلاعات به دست آمده به وسیله ی اینترنت یا کابل به دستگاه های گیرنده منتقل شده و در پایگاه داده دوربین ذخیره می شود.

برای فروشگاه ها و مکان های عمومیِ بزرگ که دارای چندین ورودی و خروجی هستند، معمولا از تعداد بیشتری دوربین برای شمارش افراد استفاده می شود.

سیستم های هوشمندی که به شمارش افراد تجهیز شده باشند، نتایج به دست آمده از دوربین های مختلف را در قالب گزارش‌ها و گراف هایی، با توجه به ساعت و روز و ماه و سال، در اختیار کاربر می گذارند. در نتیجه، به کمک آن می توان تشخیص داد در چه ساعاتی محیط مدنظر شلوغ تر بوده است و استراتژی های مناسب  را در نظر گرفت.

از تکنولوژی شمارش افراد در مراکز خرید و فروشگاه های بزرگ استفاده می شود تا میزان علاقه مشتریان به بخش های مختلف سنجیده شود. در واقع، در این حالت آمارهای به دست آمده از این دوربین ها به عنوان ابزاری برای بازاریابی بهتر مورد استفاده قرار می گیرد.

دوربین هایی که به قابلیت شمارش مجهز باشند معمولا از الگوریتم های یادگیری عمیق پشتیبانی می کنند که دقت آنها را بسیار بالا برده است. بسیاری از این دوریبن ها به دو لنز مجهز هستند و حتی می توانند بین انسان و سایر اشیاء غیرجاندار تمیز قائل شوند. این دوریبن های هوشمند، به کمک الگوریتم های یادگیری، به طور مداوم می توانند دقت خود را افزایش دهند و پایگاه داده خود را بهبود بخشند.

در حال حاضر، شرکت های مطرحی همچون داهوا و هایک ویژن، دوربین های کارآمدی با این قابلیت به بازار عرضه کرده‌اند.

فناوری VCA و نقش آن در شمارش افراد دوربین مداربسته

فناوری vca در دوربین های مداربستهعملکرد شمارش افراد در دوربین های مداربسته براساس فناوری VCA‌ که مخفف Video Content Analytics‌ است صورت می گیرد. این فناوری به دوربین های مداربسته این امکان را می دهد که تصاویر را برای موارد مختلف پردازش کنند.

همچنین، با استفاده از فناوری VCA دوربین های مداربسته می توانند حرکت را تشخیص دهند، چهره ها را شناسایی کنند، و به تعقیب هوشمند سوژه‌ی مدنظر بپردازند. این دوربین ها حتی می توانند خطی فرضی را در نظر بگیرند که عبور افراد از آن را تشخیص دهد.

تکنولوژی شمارش افراد در تصویر دوربین چه مزیت هایی دارد؟

  • در فروشگاه ها باعث تجزیه و تحلیل رفت و آمد و ترافیک مشتریان می شود
  • در ورودی ادارات و سازمان ها به توزیع مناسب نیروی انسانی کمک می کند
  • مناطق پربازده و کم بازده را شناسایی می کند
  • امکان محاسبه ی نرخ تبدیل را برای امکان تجاری فراهم می آورد
  • تعداد افراد ورودی به وسایل نقلیه عمومی را بررسی می کند
  • مناطق پرترافیک و شلوغ را شناسایی می کند
  • و به طور کلی برای هر گونه آنالیز شمارشی مورد استفاده می باشد

دیدگاهتان را بنویسید