وبلاگ

قرمز شدن تصویر دوربین مداربسته

قرمز شدن تصویر دوربین مداربسته

قرمز شدن تصویر دوربین مداربسته یکی از مشکلات شایع در دوربین‌های مدار بسته است که دلایل مختلفی دارد. گاهی اوقات تصویر دوربین مدار بسته  به رنگ قرمز، صورتی، بنفش یا سیاه دیده می ‌شود که نشان دهنده وجود مشکلی در دوربین مدار بسته است. پس ابتدا باید علت این تغییر رنگ  را بررسی نمود و سپس به رفع این مشکل پرداخت. تغییر رنگ تصویر نظیر قرمز شدن تصویر دوربین مدار بسته می‌تواند بر میزان کارایی این محصول تاثیر بگذارد.

علت قرمز شدن تصویر دوربین مداربسته چیست؟

 • یکی از مواردی که باید حتما مورد بررسی قرار گیرد، وضعیت کابل‌ تصویر است. گاهی اوقات ممکن است کابل تصویر اتصالی داشته یا شل باشد. این امر بر کیفیت تصویر اثر گذاشته و سبب قرمز شدن دوربین مداربسته می‌شود. پس باید این موضوع را بررسی نمود و در صورت وجود اتصالی کابل را تعویض کرد.
 • خراب شدن کابل VGA نیز می‌تواند دلیل قرمز شدن تصویر دوربین مداربسته باشد. برای رفع این مشکل می‌توان کابل را عوض نمود و بعد کیفیت تصویر را بررسی کرد.
 • به هم ریختن تنظیمات رنگ مانیتور سبب تغییر رنگ در تصویر دوربین مدار بسته می‌شود. برای رفع این مشکل کافی است که تنظیمات به حالت کارخانه باز گردد.
 • خراب شدن فیلتر ICR نیز تغییر رنگ تصویر دوربین مدار بسته را به دنبال دارد. با تعویض این فیلتر مشکل تغییر رنگ تصویر برطرف می ‌شود.
 • آسیب رسیدن به برد دستگاه NVR و DVR نیز سبب کاهش کیفیت تصویر شده و تصویر قرمز می‌شود. البته این مشکل باید به افراد متخصص واگذار گردد.
 • وجود میدان مغناطیسی در اطراف مانیتور نیز سبب قرمز شدن دوربین مدار بسته می‌ شود. بنابراین اطراف مانیتور باید به دقت بررسی شود و آهن ربا یا هر گونه جسمی که میدان مغناطیسی تولید می‌کند را از اطراف مانیتور دور ساخت.
 • به هم ریختن تنظیمات رنگ دستگاه ضبط NVR و DVR نیز دلیلی بر تغییر رنگ تصویر است. این مشکل با برگرداندن تنظیمات دستگاه ضبط تصویر به حالت کارخانه برطرف می‌ شود.
 • در صورتی که CCD یا حسگر تصویر خراب شود بر روی تصویر هاله‌های قرمز و صورتی ایجاد می‌ شود که تنها راه رفع این مشکل تعویض این قطعه است.

مشکلات تصویر دوربین مدار بسته

قرمز شدن دوربین مدار بسته

همان‌گونه که در بالا ذکر شد قرمز شدن تصویر دوربین مدار بسته می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اتصالات، عیوب سخت افزاری، مشکلات نرم افزاری و تنظیمات رنگ مجموعه عللی هستند که به تغییر رنگ تصویر دوربین مدار بسته کمک می‌کنند.

تار شدن تصویر دوربین مدار بسته نیز به دلایلی نظیر افت ولتاژ دوربین، کثیف بودن سنسور تصویر دوربین، عدم تنظیم فوکوس لنز دوربین و افت سنسور تصویر دوربین مدار بسته رخ می‌دهد.

سیاه و سفید شدن تصویر یکی دیگر از مشکلاتی است که برای دوربین مدار بسته پیش می‌آید. معمولا دلیل این مشکل عدم وجود نور کافی به سنسور دوربین و در هم ریختن تنظیمات رنگ است.

تنظیم رنگ دوربین مدار بسته

یکی از مشکلاتی که بسیاری از کاربران با آن مواجه هستند تنظیم رنگ دوربین مدار بسته است. جهت تنظیم رنگ کاربر باید بر روی منوی اصلی رایت کلیک کند و وارد گزینه انتخاب رنگ شود. رنگ را با کرسل‌ها تغییر داده و دکمه تایید را فشار دهد. بعد از آن وارد تنظیمات پیشرفته شده و با انتخاب تنظیم مورد نظر مجدد دکمه تایید را فشار دهد.

علت پرش دوربین مدار بسته

یکی از دلایل پرش تصویر نوسان ولتاژ است. اگر ولتاژ ورودی پایین باشد تصویر مانیتور با پرش همراه است و مانع ثبت و ضبط تصاویر می‌شود.

اگر مسیر کابل کشی مسیری طولانی باشد احتمال پرش تصویر وجود دارد. همچنین این کابل‌ها از نظر پوسیدگی یا پارگی نیز باید مورد بررسی قرار گیرند.

دوربین مدار بسته باید در مکانی مناسب نصب شود. نصب دوربین در جاهای نامناسب پرش تصویر را به دنبال دارد.

تابش نور آفتاب به دوربین مدار بسته سبب پرش تصویر می‌شود.

عدم کیفیت منبع تغذیه دوربین نیز می‌تواند سبب پرش تصویر شود.

وجود میدان مغناطیسی نیز در اطراف دوربین مدار بسته موجب کاهش کیفیت تصویر و پرش آن می ‌شود.

عدم کیفیت فیش BNC و سایر لوازم جانبی

پایین بودن FPS یا همان فریم‌هایی که دوربین ثانیه به ثانیه ثبت می‌کند. البته با بالا رفتن این فریم ریت‌ها کیفیت تصویر نیز افزایش می‌ یابد اما به موازات آن حجم ذخیره سازی تصاویر نیز افزایش می ‌یابد.

رنگی شدن دوربین مدار بسته

رنگی بودن تصویر دوربین مدار بسته از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در وهله اول تصاویر رنگی نوری آزاردهنده ندارند و جزئیات را بیشتر و بهتر نشان می‌ دهند. مثلا زمانی که پلیس در جستجوی سارق یا خلافکاران است به کمک تصاویر رنگی که توسط دوربین‌های مدار بسته ضبط شده می ‌تواند اشیا، رنگ لباس یا حتی رنگ خودرو مجرمین را تشخیص دهد. به همین دلیل بسیاری از شرکت ‌های تولید کننده دوربین مدار بسته سعی دارند تکنولوژی دید در شب را به صورت رنگی ارتقا دهند.

عوض شدن رنگ دوربین مدار بسته

تغییر رنگ در دوربین مدار بسته علت‌های زیادی دارد این عوض شدن رنگ تصویر می‌تواند به دلیل اتصال در کابل‌ها باشد. یا در اثر به هم ریختن تنظیمات رنگ و تصویر باشد. ممکن است علت این تغییر خرابی بعضی قطعات باشد یا به عبارت بهتر از مشکلات نرم افزاری یا سخت افزاری نشات بگیرد. وجود میدان مغناطیسی و نیاز به روز رسانی نرم افزارها نیز می‌تواند عاملی برای تغییر رنگ دوریین مدار بسته باشد.

شطرنجی شدن دوربین مدار بسته

این مشکل به دلیل خرابی برخی از قطعات دوربین فیلمبرداری یا قطعاتی که به پردازنده متصل هستند؛ می‌باشد.

 • مشکلات دوربین مدار بسته
 • عدم ذخیره سازی تصاویر روزهای گذشته در دستگاه NVR یا DVR
 • روشن شدن IR دوربین مدار بسته و عدم نمایش تصاویر
 • عدم نمایش تصاویر از راه دور دوربین‌های مدار بسته
 • ارائه تصاویر مناسب در روز و عدم ارائه تصاویر باکیفیت در شب از طریق دوربین‌های نظارتی
 • عدم عملکرد IR یا مادون قرمز
 • عدم ذخیره سازی تصاویر به صورت دائم
 • عدم شناسایی هارد توسط دستگاه NVR و DVR

جمع بندی

در این مقاله از مجموعه مقالات فروشگاه اینترنتی هوبانو علت قرمز شدن تصویر دوربین مدار بسته مورد بررسی قرار گرفت. خراب شدن کابل، بهم ریختن تنظیمات رنگ دستگاه، وجود میدان مغناطیسی در اطراف دستگاه و عدم کیفیت منبع تغذیه می ‌تواند از عوامل قرمز شدن دوربین مدار بسته محسوب شود. اگر بعد چک کردن موارد ذکر شده مشکل شما برطرف نشد، جهت رد یابی بیشتر این نوع مشکلات می توانید از متخصصین هوبانو کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید