وبلاگ

مزیت نقشه حرارتی در دوربین مداربسته

نقشه حرارتی در دوربین مداربسته

نقشه حرارتی در دوربین مداربسته یا Heat map چیست؟ پیشرفت در تکنولوژی دوربین‌های تحت شبکه موجب شده است تا این دوربین‌های مداربسته نقشی فراتر از نظارت در زندگی ما داشته باشند. این تکنولوژی جدید با قابلیت نقشه حرارتی، نقاط پر ازدحام و کم رفت و آمد را به صورت چگالی گرمایی با کمک رنگ‌های مختلف نشان می‎دهد. در واقع این الگو دوربین‌ها را به ابزاری جهت تجزیه و تحلیل رفتار مشتری و درک الگوهای رفتاری آنها در هنگام ورود به یک مرکز تجاری تبدیل نموده است. با ما همراه باشید تا با طریقه عملکرد  Heatmapو مزیت نقشه حرارتی دوربین مدار بسته آشنا شوید.

کاربرد نقشه حرارتی در دوربین مداربسته

کارکرد نقشه حرارتی در دوربین مداربسته به این صورت هست که الگوی حرکت افراد را در یک زمان مشخص ضبط کرده و نقاط پر رفت و آمد را به صورت چگالی گرمایی با کمک رنگ های مختلف نشان می دهد. در این دوربین ها مکان هایی که به رنگ قرمزدیده می‌شوند نشان دهنده این هستند که اشخاص بیشتری در آنجا تردد کرده‌ اند. از قابلیت Heat Map می توان برای استفاده در مکان‌هایی مثل فروشگاه ها، سوپر مارکت ها، مغازه ها و… استفاده می‌شود. با مطالعه رفتار مشتریان از طریق نقشه حرارتی دوربین مدار بسته به راحتی می توان فهمید که مشتریان کدام محل از فروشگاه را، بیشتر بازدید می کنند و در چه زمان بیشتر به آن مکان تمایل دارند. به این ترتیب نقشه گرمایی می تواند کمک بزرگی در فروش بیشتر محصولات از نظر نحوه چیدمان کالا داشته باشد. چر اکه با ارائه اطلاعات دقیق از میزان تردد مشتریان و الگوی رفتاری آنها، به بهبود مدیریت و ارائه خدمات به مشتریان نقش بسزایی میتواند داشته باشد.

مزایت‌های نقشه حرارتی در دوربین مداربسته

 • نقشه حرارتی مرجع هوشمندی برای عملیات تجاری شماست. با ماژول Heat map، می توانید مسیرهای حرکت افراد را در محلهای مختلف تعیین کنید.
 • فناوری نقشه حرارتی برای نحوه چیدمان کالاها و تعیین محل‌های پرتردد و کم تردد در فروشگاه‌ها و مجتمع های تجاری استفاده می شود
 • از این قابلیت می‌توان برای شناختن محبوب‌ترین کالاها در فروشگاه‌ها و نظارت بهتر و مدیریت محصولات، استفاده کرد.
 • تغییر دکوراسیون فروشگاه برای بازدید بیشتر افراد در بخش های پر رفت و آمد. ایجاد جذابیت کالا از دیگر مزیتهای نقشه حرارتی است.
 • نقشه حرارتی نمای خلاصه‌ای از داده‌ها را در یک تصویر گرافیکی و به شما کمک می‌کند تا داده‌های پیچیده را به‌راحتی درک کنید.
 • نقشه حرارتی در مراکر تجاری و فروشگاه‌ها ، موزه‌ها، بزرگراه‌ها یا حتی مناطق تفریحی، مانند شهربازی‌ها، به‌کارگرفته می‌شود.
 • با فناوری نقشه حرارتی دوربین مداربسته، بدون ایجاد مزاحمت و نارضایتی در مشتریان، رفتار خرید آنها مورد مطالعه قرار می گیرد.
 • تغییر موثر دکوراسیون فروشگاه برای بازدید بیشتر افراد در بخش های پر رفت و آمد از دیگر مزیتهای این افزونه است.
 • نقشه حرارتی روشی مقرون‌به‌صرفه و آسان برای تجزیه و تحلیل داده‌های ویدئویی و بهبود فرایندهای تجاری است. به این صورت، شما می توانید برای بهبود کسب‌وکار خود ازاین قابلیت استفاده کنید.
 • بنابراین،نقشه حرارتی کارایی استفاده از محل فروش خود را بهبود می بخشید و سود را افزایش می دهید و باعث مدیریت کارکنان در تعداد و زمان حضورشان در فروشگاه می‌شود.

عملکرد تکنولوژی نقشه حرارتی در دوربین های مداربسته
نحوه عملکرد نقشه حرارتی در دوربین مدار بسته  به این ترتیب است که مسیر حرکتی و رفتاری مشتریان در طول یک زمان مشخص در فضای تحت پوشش توسط دوربین ثبت می شود. از الگوریتم های پیشرفته پردازش در نرم افزار این تکنولوژی استفاده شده که با تبدیل به یک الگوی رفتاری به صورت نمودار زمانی و آمار مکانی نمایش داده می‌شود. در این نمودار طیف رنگی تعبیه شده است. هر کدام از رنگ ها با توجه به پارامترهای تعریف شده در نرم افزارمعنای ویژه ای دارند. مثلا رنگ قرمز نشان می دهد که تراکم جمعیت و بازدید در آن نقطه بیشتر از جاهای دیگر است. رنگ آبی هم نشان می دهد در آن نقاط کمترین بازدیدها صورت گرفته است.

امتیاز دیگر نقشه حرارتی در دوربین های مداربسته

در این قابلیت علاوه بر نمایش آماری به صورت نقشه، نمودارهای روزانه، هفتگی و ماهانه نیز برنامه ریزی شده است. نمودار روزانه نشان دهنده تراکم جمعیت در هر ساعت است. در حالی که نمودار هفتگی و ماهانه تراکم جمعیت در هر روز از هفته  را نشان می دهد. به این ترتیب با اعداد به دست آمده مشخص می شود نیروها در چه ساعاتی در چه روزهایی در هفته و در چه مکان‌هایی بیشتر حضور داشته اند. همچنین می توان تعیین کرد، چیدمان محصولات در قسمت های مختلف فروشگاه درکدام حالت کارآمدتر است.

نکته در مورد  Heat Map

 • روند کار این تکنولوژی به این صورت است که میزان تردد افراد در میدان دید دوربین با رنگ های مختلفی نمایش داده می‌شود. هر چقدر تردد در یک ناحیه بیشتر باشد طیف رنگ گرمتر و هر چه تردد کمتر باشد رنگ سرد تر می باشد.
 • نقشه حرارتی ایجاد شده توسط دوربین های مداربسته IP به افزایش بازدهی اقتصادی استفاده از فضای تجاری یا اداری شما کمک می کند.با این امکان شما قادر خواهید بود محیط کار خود را روانشناسی کرده و با بهره گیری از نتایج به دست آمده کسب و کار خود را رونق ببخشید.
 • یک موضوعی در مورد دوربین های مداربسته حرارتی که دانستن آن مهم است، این است که نقشه حرارتی دوربین مدار بسته مربوط به موضوع تراکم رفت آمد افراد می باشد. این دوربین ها هیچ ربطی به تغییرات دمایی هوا ندارند و نباید این دو را با هم اشتباه گرفت.

تست میزان باز خورد مشتریان از یک تابلو آگیهی با بنر تبلیغاتی

اگر می خواهید میزان تاثیر گذاری یک بیلبورد تبلیغاتی را در فروشگاه خود ارزیابی نمایید، می توانید از نقشه حرارتی کمک بگیرید. شما می توانید میزان توقف و تعداد افرادی که مقابل بیلبورد تبلیغاتی شما توقف می کنند را به صورت آماری به دست آورید. .هر چه رنگ نقشه بیشتر به قرمزی بزند یعنی اینکه آگهی مورد نظر تاثیر بیشتری روی افراد داشته است. در مورد اجناس جدید فروشگاه نیز با یک بررسی یک  هفته ای از میزان استقبال نسبی مشتریان نسبت به یک جنس اطلاع خواهید داشت.

سخن آخر:

دوربین‌های مداربسته در انواع و کاربردهای مختلف در بازار موجود هستند. برای مکان‌هایی که رفتار مشتری اهمیت بسزایی دارد، بهتر است که از دوربین‌Heat map ، استفاده کنید. این کار، باعث می‌شود برآورد  درستی بر کسب‌وکار خود داشته باشید و بتوانید با یک تحلیل مناسب، مدیریت بهتری داشته و سود خود را افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید