وبلاگ

تأثیر آفتاب بر روی دوربین مداربسته

تأثیر آفتاب بر روی دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته ای که در فضای باز نصب می شوند، در معرض انواع آسیب های محیطی قرار دارند و لازم است شرایط خاص نگهداری برای آن‌ها فراهم شود. اصولا برای نصب دوربین مداربسته ، کارشناسان توصیه می کنند دستگاه دوربین در زاویه ای نصب شود که به طور مستقیم در مقابل پرتو خورشید نباشد. اما مگر تأثیر آفتاب بر روی دوربین مداربسته چگونه است؟

نصب دوربین مداربسته

نور خورشید و دوربین مداربسته

اگر شما تا به حال برای فضای باز دوربین مداربسته نصب کرده باشید، می دانید که نصب دوربین در چنین فضاهایی چقدر با چالش همراه است. یکی از مسائل مهمی که در نصب دوربین برای محیط خارجی باید مدنظر داشت، محل قرارگیری و زاویه دوربین در مقابل تابش خورشید است تا از مقدار تأثیر آفتاب بر روی دوربین مداربسته بکاهد.

تابش مداوم پرتو آفتاب می تواند طول عمر دوربین مدار بسته را کاهش دهد و موجب خرابی آن شود. وقتی که نور خورشید مستقیم از لنز عبور کند و به سنسور دستگاه برسد، به مرور زمان، لنز و سنسور دوربین دچار آسیب هایی می شوند. در نتیجه این آسیب ها، تصویر دوربین مات و محو می شود و کنتراست تغییر می یابد تا بدانجا که ممکن است کل تصویر سیاه شود. امکان بروز چنین مشکلاتی به ویژه در مناطق گرمسیری شدیدتر خواهد بود و برای این محیط ها حتما لازم است نوعی سایه بان و پوشش محافظ برای دوربین فراهم شود.

تأثیر سوء تابش آفتاب و گرما، به خصوص بر دوربین های مداربسته تحت شبکه که به مانند کامپیوتر دارای اجزاء مختلف هستند، بیشتر خواهد بود. البته برخی از مدل های دوربین IP موجود در بازار، به طور خاص برای آب و هوای گرم و شرجی تولید شده اند و دارای فن یا سیستم های خنک کننده می باشند. اما دوربین های دیگری که به این گونه از فناوری ها مجهیز نیستند، در تابش مستقیم آفتاب، بسیار گرم شده و عملکرد طبیعی آن‌ ها دچار اختلال می شود.

علاوه بر این، دوربین زمانی می تواند عملکرد مطلوب را داشته باشد که نور مناسب در محیط وجود داشته باشد. تابش مستقیم و شدید آفتاب، افزون بر اینکه لنز و سنسور دوربین را ممکن است خراب کند، نور کورکننده محسوب شده و امکان تشخیص جزئیات را هم بسیار کاهش می دهد. بنابراین، یا باید برای دوربین پوشش مناسب ایجاد شود یا به گونه ای تنظیمات نور دوربین به فراخور موقعیت آفتاب تطبیق داده شود.

گاهی نیز تابش مستقیم آفتاب در لنز دوربین، در اثر انعکاس پرتو در سطوح بازتابنده مثل پنجره یا آینه رخ می دهد. در این حالت یا می باید سطح بازتابنده را برطرف نمود یا زاویه دوربین را تغییر داد.

به طور کلی، میزان شدت نور آفتاب در زمان های مختلف روز با هم فرق دارد و در مواقعی که این پرتو به صورت مستقیم‌تر بتابد، اثر مخرب آن بیشتر است. معمولا بالاترین شدت نور، در آفتاب ظهر تابستان روی می دهد. از این رو، می توان دوربین های مداربسته را بر حسبِ شدت نورِ محیط که با واحد لوکس مشخص می گردد نیز تهیه نمود.

دیدگاهتان را بنویسید