وبلاگ

امنیت انتقال تصویر در دوربین مداربسته بی سیم

امنیت انتقال تصویر در دوربین مداربسته بی سیم

دوربین های بی سیم و تحت شبکه (IP) از انواع محبوب دوربین مداربسته است که به طور رایج مورد استفاده می باشد. این نوع سیستم های مداربسته به شما این امکان را می دهند که بتوانید از طریق مرورگر اینترنت و از راه دور تصاویر زنده دوربین را مشاهده نمایید. با این حال، تهدیدهایی نیز متوجه این نوع از دوربین های مداربسته است که لزوم ایجاد حفاظت کافی برای آنها را مطرح می کند.در این مقاله، نکاتی را در مورد امنیت انتقال تصویر در دوربین مداربسته بی سیم ذکر خواهیم کرد.

حفظ ایمنی برای دوربین های مداربسته وایرلس

دوربین های مداربسته وایرلس

در بحث امنیت انتقال تصویر در دوربین مداربسته بی سیم، دوربین های بدون سیم از پروتکل شبکه برای نظارت و مشاهده تصاویر استفاده می کنند و به گونه ای هستند که مستقیم به اینترنت وصل می شوند. از این رو، اگر دوربین مداربسته بی سیم انتقال اطلاعات خود را کدگذاری نکند، افراد دیگر می توانند به فید تصاویر دسترسی داشته باشند (فید قالبی از داده در وب است که به طور مرتب محتوای به روز را در اختیار کاربر می‌گذارد). به همین دلیل، پیش از هر چیز مهم است دوربین وایرلسی را خریداری کنید که اطلاعات فرستاده شده را کدگذاری امنیتی کند. اگر دوربین شما از پروتکل SSL/TLS برای حفاظت و تأیید اعتبار ورود استفاده کند، URL صفحه ورود با https آغاز می‌شود. این ویژگی در صدر اولویت های حفاظتی برای دوربین های مداربسته IP است. در اینترنت می توانید فهرستی از دوربین های ناامن شبکه را پیدا کنید که فاقد ویژگی های اولیه امنیتی هستند و آسیب پذیر محسوب می شوند.

به طور کلی، دوربین های شبکه خانگی اطلاعات فید را به روتر وایرلس می فرستند. برای بهبود امنیت انتقال وایرلس می توانید از شیوه کدگذاری WPA2-AES استفاده کنید، پسوردی قوی تر برای روتر انتخاب نمایید، نام SSID پیش فرض را تغییر دهید، یا ویژگی شبکه مهمان (guest networking) را خاموش کنید. همچنین، حواس تان باشد و حتما پسورد پیش فرض دوربین مداربسته را هم به پسوردی مناسب با حروف بزرگ و کوچک تغییر دهید. در نهایت، قابلیت دیدن تصاویر از راه دور اگرچه ویژگی بسیار خوبی است اما می توانید در صورت لزوم آن را هم غیر فعال نمایید.

امنیت انتقال داده‌های دوربین و اختلال در سیستم نظارتی

از سوی دیگر، خطر ایجاد اختلال در انتقال و ثبت تصاویر دوربین مداربسته وایرلس نیز وجود دارد. در واقع، سیستم های امنیتی به روزرسانی می شوند تا در مقابل تهدیدهای امنیتی مقاوم شوند، اما در مقابل، روش های آسیب به دوربین های نظارتی هم مرتبا در حال دگرگونی است. به طور کلی، شاید هیچ سیستم حفاظتی‌ای کاملا و صد در صد ایمن نباشد. در سیستم‌های مداربسته با سیم، سارقان ممکن است کابل های دوربین را قطع کنند و در فرآیند ثبت مشکل ایجاد نمایند و در سیستم‌های بی‌سیم نیز دوربین ها از طریق اختلال در امواج رادیویی قابل دستکاری هستند. در حقیقت، دوربین های وایرلس اگر با سیگنالی قوی تر در فرکانسی مشابه تحت تأثیر قرار بگیرند در عملکرد خود دچار اختلال می شوند و نمی توانند اطلاعات را ضبط نمایند یا هشدارها را به مرکز کنترل انتقال دهند. با این حال، این شیوه از دستکاری دوربین های مداربسته بسیار نادر است و به تجهیزات مخصوص احتیاج دارد. در عین حال، علیرغم نامحتمل بودن این روش سرقت، برخی مدل های دوربین مداربسته به الگوریتم‌های حفاظتی مخصوص مجهز شده اند که موارد اختلال را تشخیص دهند و وقوع آن را به تلفن همراه شما پیام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید