وبلاگ

تفاوت NVR و سرور دوربین مداربسته

تفاوت NVR و سرور دوربین مداربسته

برای اینکه شما بخواهید تصاویر رابر روی سیستم‌های دوربین مداربسته ضبط کنید، دو راه بیشتر ندارید. راه اول استفاده از NVR و راه دوم هم استفاده از سرورهای کامپیوتری است. ولی ما باید کدام یکی را انتخاب کنیم؟ چه تفاوت‌هایی میان این دو وجود دارد؟ NVR بهتر است یا سرور؟ در این مبحث از مقاله های سایت فروشگاه اینترنتی هوبانو،سعی خواهیم کرد با تفاوت NVR و سرور دوربین مداربسته آشنا شویم. قبل از هر چیز دیگر، نیاز است با تعریف NVR وسرور دوربین مدار بسته آشنا شویم.

NVR چیست؟

احتمالا همانطور که حدس زدید، NVR مخفف کلمه Network Video Recorder است و همانطور که از اسمش هم مشخص است، برای ضبط فیلم  (Video Recorder)در دوربین مداربسته تحت شبکه (Network) استفاده می‌شود. عملکرد NVR بسیار شبیه به سرور کامپیوتری است و شاید اصلی‌ترین تفاوت آن در راه اندازی کردن NVR باشد؛ چون راحت‌تر راه اندازی می‌شود!

سرور دوربین مدار بسته (Server) چیست؟

سرور همان کامپیوترهای معمولی هستند که هر خانه‌ای پیدا می‌شود؛ با این تفاوت که باید اینترنت وصل باشند و البته پردازش قدرتمندتری هم نیاز دارند. به این کامیپوترها سرور می‌گویند.

حالا چرا باید به اینترنت وصل باشد؟! چون این سرورها به وسیله شبکه، تصاویر را ضبط می‌کنند و البته اگر به اینترنت وصل نباشد که دیگر اسمش سرور نیست!

تفاوت NVR و سرور دوربین مداربسته؟

خب حالا رسیدیم به بحث اصلی خودمان، یعنی مقایسه NVR و سرور. برای بررسی اینکه کدام یکی از موارد بهتر است، باید به نکات زیر نگاهی بیندازیم.

بررسی قیمت

به طور کلی اگر بخواهیم نگاه بکنیم، قیمت NVR کمتر از سرور است؛ ولی باید به پروژه خودتان هم نگاه کنید.

از NVR و به خاطر همین قیمت کمتری که دارد، در پروژه‌های کوچکتر استفاده می‌شود. در پروژه‌های بزرگتر، شما مجبور می‌شوید تا تعداد کانال NVR را افزایش دهید و برای همین، قیمتش تفاوت زیادی با سرور دوربین مدار بسته نمی‌کند.

پس اگر قصد راه اندازی دوربین مداربسته در پروژه‌های بزرگ را دارید، سرور گزینه بهتری است.

بررسی مراحل راه اندازی

همانطور که در بالاتر هم گفتیم، راه اندازی NVR راحت‌تر از راه اندازی سرور است؛ ولی چرا؟

چون کلا دستگاه NVR برای سیستم‌های مدار بسته ساخته شده و شما فقط باید مراحل ست کردن IP را انجام دهید.

ولی سرور دوربین مدار بسته شما باید اول تمامی نرم افزار‌ها و تنظیمات مربوط به سیستم مداربسته را پیاده کنید و سپس به سراغ ست کردن IP و بقیه مراحل بروید. این در صورتی است که NVR برای سیستم های مداری بسته ساخته شده و تمامی تنظیمات از قبل انجام شده است.

بررسی POE

وقتی دستگاه شما POE داشته باشند، یعنی تغذیه دوربین مداربسته را به عهده گرفته است؛

یک نوع دستگاه NVR وجود دارد که POE دارد و خوب قاعدتا هم کمی گرانتر از نسخه معمولی آن است.

ولی سرور POE ندارد و شما باید از سوئیچ‌های POE استفاده کنید که خوب قاعدتا هزینه بیشتری را هم در بر می‌گیرد.

بررسی نرم افزار

نرم افزاری که بر روی دستگاه‌های NVR نصب است، یک نرم افزار ساده با رابط کاربری ساده است تا فردی که قرار است از آن استفاده کند، گیج نشود.

ولی اگر شما نیاز به نرم افزارها و تنظیمات پیشرفته دارید، باید از سرور و نرم افزارهایی که بر روی سرور دوربین مدار بسته پیاده می‌شوند استفاده کنید.

بررسی پورت

همه دستگاه‌های NVR دارای یک تعداد پورت مشخص هستند و اگر شما به تعداد بیشتری از این پورتها نیاز دارید، باید یک دستگاه NVR جدید بخرید و در کنار دستگاه‌های دیگر قرار دهید. ولی اگر از سرور استفاده می‌کنید، شما فقط کافی است که یک بسته جدید را نصب کنید تا بتوانید از پورت‌های بیشتری بهره‌مند شوید.

البته تعداد پورتها و دوربین‌ها هم محدودیت خودش را دارد؛ یعنی شما فقط به تعدادی می‌توانید دوربین وصل کنید، که پهنای باند به شما اجازه‌اش را بدهد. چون اگر تعداد دوربین نصب شده از میزان تحمل پردازش سرور و پهنای باند شبکه بیشتر شود، ممکن است در مراحل مختلف، مشکلاتی ایجاد شود.

بررسی سیستم عامل

دستگاه NVR از سیستم عامل لینوکس برخوردار است که این به معنی این است که با حداقل سخت افزاد هم می‌توانید بالاترین کارایی را داشته باشد.

ولی سیستم عامل سرور دوربین مدار بسته، ویندوز است که اگر شما قدرتمندترین سخت افزارها را هم نصب کنید، باز احتمال خیلی کمی وجود دارد که سرور هنگ کند؛ البته هر چیزی راه و روشی دارد تا بتوانید مشکلات را به حداقل برسانید.

کاربرد متفرقه

همانطور که در بالاتر هم گفتیم، دستگاه NVR اختصاصی برای کارهای سیستم مداربسته ساخته شده و هیچ فایده دیگری غیر از سیستم مداربسته ندارد. ولی سرور از آنجایی که یک کامپیوتر است، می‌توانید در فعالیت‌های مختلف از آن استفاده کنید.

نگاهی کلی به مزیت و معیاب سرور و NVR

در بالا ما کاملا شرح دادیم و امکانات هر کدام را بررسی کردیم. حالا در ادامه به طور خلاصه، به مزایا و معایب هر کدام می‌پردازیم.

مزایا و معایب NVR

 • هزینه کمتری دارد
 • سیستم عامل دستگاه NVR لینوکس است
 • وقتی برق برود، دستگاه ریبوت نمی‌شود.
 • امنیت بالاتری نسبت به در برابر سرور دارد.
 • نسبت به سرور، راحت تر می‌توان مراحل پیاده سازی و نصب را انجام داد.
 • فقط برای سیستم مداربسته کارایی دارد.
 • فقط برای پروژه‌های کوچک قابل استفاده است.

مزایا و معایب سرور دوربین مدار بسته

 • هزینه بالاتری دارد.
 • برخلاف NVR، از سیستم عامل ویندوز در آن استفاده می‌شود.
 • وقتی برق برود، احتمال قطع شدن و ریبوت شدن وجود دارد (احتمال خیلی زیاد)
 • برای نرم افزار های مربوطه باید لایسنس خریداری شود.
 • برای پروژه های بزرگ استفاده می‌شود
 • به غیر از سیستم مداربسته، کارایی های دیگری هم دارد
 • نسبت به NVR، مراحل پیچیده تری برای پیاده سازی وجود دارد.

نتیجه گیری

با توجه به آنچه که گفته شد، با اطمینان نمی توان گفت که سرور دوربین مدار بسته بهتر است یا NVR. همه چیز بستگی به پروژه شما دارد. نگاهی به پروژه خودتان بیندازید؛ اگر پروژه کوچکی دارید، بهتر است از NVR استفاده کنید. ولی اگر پروژه بزرگی به مانند نصب دوربین‌های کارخانه را دارید، سعی کنید حتما از سرور دوربین مدار بسته استفاده کنید. فروشگاه اینترنتی هوبانو بغیر از عرضه نمونه برندهای معتبر،  با شماست تا راهنمای شما در این زمینه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید